پیوند ها


ساوه شناسی

ازجمله نام هايي كه با صفحات تاريخ آشنايي ديرينه دارد نام ساوه است . شهري كه تقدم تاريخي آن به عهد باستان بازمي گردد و غناي فرهنگي آن يادآورحضوربزرگان علم و ادب وهنردراين خطه از سرزمين ايران اسلامي است. شهرستان ساوه دومين شهرستان استان مركزي پس از اراك است. ساوه يكي از مناطق باستاني ايران و شهري كهن كه بازمانده ازدوران ساساني و پيـش از آن مي باشد. ساوه ازديربازمهد علم و ادب بوده است.اختران فروزاني درآسمان فرهنگ و هنراين شهر درخشيده اند از جمله سلمان ساوجي ، علامه عسگري ، شهيدچمران . قدمت شهرستان به سه هزار سال پيش باز مي گردد.

ساوه یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می رود . این شهر در دوران گذشته در برخورد کلان ترین راه های کاروانی ، میان ری باستان ، همدان ، اصفهان ، قزوین ،زنجان ، قم و کاشان قرار داشته است.

ساوه در جریان حمله ی مغول در قرن هفتم هجری ، صدمه و آسیب فراوان دید . مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از لب تیغ گذراندند . کتابخانه های بزرگ و موزه های ساوه طعمه ی حریق شد و کتاب ها و ابزار دانشی کتابخانه و دانشوران نابود گردید.

ساوه در قدیم ساوج نام داشته است و نام شهری در مرکز ایران ، بر سر جاده ی قدیم مستقیم قزوین به قم و این جاده در عصر خود شاهراهی بوده است . از سوی دیگر ساوه موقعیت تاریخی و باستانی خود را بر سر راه همدان به ری ، آن طور که جغرافی دانان اسلامی نشان داده اند از دست داده است . ساوه در عهود ما قبل اسلامی شناخته شده نبود ، لازم به ذکر است که در فرهنگ فارسی ، ساوه را همان خرده ریزه ی طلا معنی کرده اند.

از آثار باستانی ساوه می توان به برج ها ، باروها ، حمام ها و یک مسجد نزدیک جاده ی اصلی در فاصله ای از بازار شهر نام برد .

ساوه بناهای تاریخی جالب توجه زیادی دارد که مهم ترین آن ها مسجد جامع است ، مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران ساخته شده است و طی سال ها ، دوره های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزیئن و مرمت شده است سیصد سال پیش تعدادی معمار با تجربه ی ساوجی دور هم جمع شدند و طرح این مسجد را کشیدند و با همت آن را بنا کردند ، باستان شناسان معتقدند این مسجد یکی از اولین مسجد های ساخته شده در ایران است ، هر چند که این مسجد کهنسال در طول قرون متمادی آن قدر تغییر کرد که دیگر چیزی از آن مسجد اولیه نماند ، حال دور تا دور حیاط مستطیل - مربع شکل این مسجد یک گنبد زیبا ، چندین شبستان ، ایوان های بلند و مناره ی رشید قرار گرفته است . این مسجد زیبا ، آنقدر تزیئنات جور وا جور معماری روی طاق ها و دیوار هایش دارد که می توان به عنوان یک موزه به دیدنش رفت.

 

 

حدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.