پیوند ها


موقعیت جغرافیایی

ساوه از شهرهای استان مرکزی و مرکز شهرستان ساوه ، در کشور ایران است . جمعیت این شهر در سال دو هزار و دوازده برابر با دویست و یک هزار و هشتصد و بیست و هشت نفر است .جمعیت این شهر بر پایه ی آمار نفوس و مسکن سال هشتاد و پنج ، صد و هشتاد هزار نفر است . ساوه یکی از شهرها و مناطق باستانی باز مانده از دوران ساسانی است که در اواخر دوره ی ساسانی و در اوایل دوران اسلامی یعنی سال بیست و دو هجری ماندگار گردید . ساوه جزو ایللات کوهستان یا جبال بوده است . زبان مردم ساوه ، فارسی است . ساوه از شمال به استان قزوین ، از جنوب به شهرستان تفرش و استان قم ، از شرق به استان تهران و از غرب به استان همدان محدود می گردد.

  شهرساوه مركز شهرستان ساوه ، با ارتفاع حدود 1110 -960 مترازسطح دريا و طول جغرافيايي پنجاه درجه وبیست دقيقه شرقي و عرض جغرافيايي سی و پنج درجه وسه دقيقه شمالي قراردارد. شهرستان ساوه شامل دو بخش مركزي و نوبران و سه شهرساوه ،نوبران و غرق آباد مي باشد و به لحاظ وسعت جغرافيايي درسطح استان اولين رتبه را به خود اختصاص داده است. همچنين داراي هفت دهستان ودویست و شصت و شش روستا كه دویست و سی روستاي آن داراي سكنه مي باشد. وسعت شهرستان ساوه چهارهزار و هفتصد و چهل و هشت كيلومترمربع مي باشد.

شهرستان ساوه را بيشترنقاط هموار و دشت تشكيل مي دهد.دشت ساوه به وسعت هزار و چهارصد كيلومترمربع و دشت نوبران به وسعت هزار و پانصد و پنجاه كيلومترمربع از جمله دشتهاي حاصلخيز اين شهرستان مي باشند.اين دشتها از جنوب شهرساوه شروع و تادشت بزرگ ساوه كه گستره شهرهاي غرق آباد ، ساوه و شهرصنعتي است و تا ارتفاع هزار متري كشيده شده است،ادامه دارد.دشتهاي مركزي ولائين ازحاصلخيزي مناسبي برخوردارند.ارتفاعات منطقه درغرب شهرستان متمركزبوده . اين ارتفاعات درشمال غرب شهرساوه و به حداكثر ارتفاع خود يعني دو هزار و نهصد وسی مترمي رسد.

 

حدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.