پیوند ها


موقعیت جغرافیایی

ساوه از شهرهای استان مرکزی و مرکز شهرستان ساوه ، در کشور ایران است . جمعیت این شهر در سال دو هزار و دوازده برابر با دویست و یک هزار و هشتصد و بیست و هشت نفر است .جمعیت این شهر بر پایه ی آمار نفوس و مسکن سال هشتاد و پنج ، صد و هشتاد هزار نفر است . ساوه یکی از شهرها و مناطق باستانی باز مانده از دوران ساسانی است که در اواخر دوره ی ساسانی و در اوایل دوران اسلامی یعنی سال بیست و دو هجری ماندگار گردید . ساوه جزو ایللات کوهستان یا جبال بوده است . زبان مردم ساوه ، فارسی است . ساوه از شمال به استان قزوین ، از جنوب به شهرستان تفرش و استان قم ، از شرق به استان تهران و از غرب به استان همدان محدود می گردد.

  شهرساوه مركز شهرستان ساوه ، با ارتفاع حدود 1110 -960 مترازسطح دريا و طول جغرافيايي پنجاه درجه وبیست دقيقه شرقي و عرض جغرافيايي سی و پنج درجه وسه دقيقه شمالي قراردارد. شهرستان ساوه شامل دو بخش مركزي و نوبران و سه شهرساوه ،نوبران و غرق آباد مي باشد و به لحاظ وسعت جغرافيايي درسطح استان اولين رتبه را به خود اختصاص داده است. همچنين داراي هفت دهستان ودویست و شصت و شش روستا كه دویست و سی روستاي آن داراي سكنه مي باشد. وسعت شهرستان ساوه چهارهزار و هفتصد و چهل و هشت كيلومترمربع مي باشد.

شهرستان ساوه را بيشترنقاط هموار و دشت تشكيل مي دهد.دشت ساوه به وسعت هزار و چهارصد كيلومترمربع و دشت نوبران به وسعت هزار و پانصد و پنجاه كيلومترمربع از جمله دشتهاي حاصلخيز اين شهرستان مي باشند.اين دشتها از جنوب شهرساوه شروع و تادشت بزرگ ساوه كه گستره شهرهاي غرق آباد ، ساوه و شهرصنعتي است و تا ارتفاع هزار متري كشيده شده است،ادامه دارد.دشتهاي مركزي ولائين ازحاصلخيزي مناسبي برخوردارند.ارتفاعات منطقه درغرب شهرستان متمركزبوده . اين ارتفاعات درشمال غرب شهرساوه و به حداكثر ارتفاع خود يعني دو هزار و نهصد وسی مترمي رسد.

 

حدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.