خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


هفتادوچهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی  امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی درهفتادوچهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بر ضرورت رسیدگی به امور مساجد در طراز اسلام تاکید کرد و افزود: مسجد محلی برای رهایی از آسیب‌های فردی و اجتماعی و نیز رهایی از آلودگی و کانونی برای سیروسلوک است. امام راحل انقلاب را با استفاده از ظرفیت مساجد به پیروزی رساند و بعد از انقلاب نیز مساجدنقش بسزایی در پیروزی در دفاع مقدس داشتند.

حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از تشکیل هفتادوچهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبر داد وبیان داشت این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی  امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی و با حضور علی میرزایی معاون استاندار و فرماندارشهرستان ساوه  و حجت الاسلام و المسلمین عباس دانشی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی و سایر اعضاء مورخ 1/3/93 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی در این جلسه به کارکردهای مساجد اشاره کرد و افزود: مسجد کانون عبادت و نیایش و محل تربیت و پرورش مسایل اخلاقی، اعتقادی و پایگاه دفاع از نظام اسلامی و نیز مرکزی برای بسیج نیروها برای میدان‌های جنگ و جبهه و مبارزه با دشمن است.

وی بر ضرورت رسیدگی به امور مساجد در طراز اسلام تاکید کرد و افزود: مسجد محلی برای رهایی از آسیب‌های فردی و اجتماعی و نیز رهایی از آلودگی و کانونی برای سیروسلوک است. امام راحل انقلاب را با استفاده از ظرفیت مساجد به پیروزی رساند و بعد از انقلاب نیز مساجدنقش بسزایی در پیروزی در دفاع مقدس داشتند.

امام جمعه ساوه با تاکید بر اینکه ارکان مساجد باید به رسمیت شناخته شود، افزود: امام جماعت باید با هم افزایی با پایگاه‌های مقاومت و کانون‌های فرهنگی و هنری کارکردهای مساجد را توسعه دهد. باید همه نهادها بازوی حمایتی مساجد در اجرای فعالیت‌های فرهنگی باشند.

وی بر بهره‌گیری از ظرفیت ادارات برای فعالیت‌های فرهنگی مسجد محور تاکید کرد و افزود: بررسی ظرفیت‌های قرآنی موسسات قرآنی با همکاری انجمن اولیاء و مربیان و مدارس برای غنی سازی اوقات فراغت ضرورت دو چندان دارد.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: دست‌یابی به کارکرد مسجد در طراز انقلاب اسلامی موجب جهش در فرهنگ و تاریخ انقلاب خواهد شد.

حجت‌الاسلام عباس دانشی در ادامه وجه تمایز ایران با سایر کشورها در مقابله با کرونا را وجود کانون‌های دینی و اعتقادی نظیر مساجد دانست و افزود: اگر بخواهیم به یک تحول دست یابیم باید مساجد مورد اقبال و توجه جدی مردم قرار گیرند.

وی خواستار بررسی آسیب‌های پیش روی مساجد توسط دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شد و افزود: باید شیوه‌نامه دقیق و تدوین شده برای فعالیت مساجد در کارکردهای مختلف تنظیم و اجرایی شود.

دانشی بر حرکت صحیح بر مدار کارکردهای مساجد تاکید کرد و  افزود: باید تمامی موانع نماز جماعت برداشته شده و هدفگذاری متعالی در حوزه مساجد محقق شود.

وی افزود: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باید تابع امام جماعت و هماهنگ با پایگاه های مساجد و سایر ارکان مسجد باشند. تقویت کانون‌ها از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب است.

دانشی از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی برای  راه‌اندازی گذر فرهنگ و هنر در گذر عباسیه ساوه با اعطای تسهیلات برای کسب و کار فرهنگی و صنایع دستی خبر داد و افزود: احداث ارگ یا میدان جدید در بافت مرکزی و تاریخی ساوه برای جلوگیری از توسعه منفعلانه شهر در گذرگاه های ساوه به عنوان مرکز توسعه عمرانی و فرهنگی از جمله نیازهاست که با همدلی و هم افزایی می‌توان زمینه اجرای آن را فراهم کرد و منشاء تحولات بزرگ شد.

فرماندار ساوه نیز گفت: ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بدلیل درخشش مساجد در مقابله با کرونا باید سیاست فعالیت مساجد را به صورت تخصصی با استفاده از فعالیت مجازی دنبال کند تا با ارتقای شاخص‌های فرهنگی همگرایی و هم افزایی در بین دستگاههای متولی تقویت شود.

علی میرزایی  بهترین راهکار برای تقویت فعالیت فرهنگی را همگرایی و هم افزایی دانست افزود: همگرایی می‌تواند از موازی کاری در فعالیت‌ها جلوگیری کرده و در تقویت کارکردها و اثربخشی کانون‌های فرهنگی موثر باشد.

وی ساخت برنامه‌های کارکرد محور را موجب اثربخشی آنها دانست و افزود: افزایش آسیب‌های اجتماعی در نقاط حاشیه‌ای بدلیل محرومیت آنها از فعالیت‌های فرهنگی و نبود سرانه فرهنگی متناسب با جمعیت حاشیه‌نشین است. باید از ظرفیت موسسات فرهنگی و هنری در این نقاط بهره ‌برداری کرد تا با تزریق محتوای متناسب با نیاز جمعیت مناطق کمتر برخوردار شاخص‌های فرهنگی و هنری را متناسب با محوریت مساجد ارتقا داد.

شهردار ساوه نیز گفت: مسجد به جهت توسعه شهری و بار معنوی که در حوزه شهری دارد نقش بسزایی در ارتقای شاخص های فرهنگی، دینی و اعتقادی می‌تواند ایفا کند.

سیدمهدی حسینی افزود: ارتقای بار معنوی شهر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی متاثر از ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای در شهر مهاجرپذیر ساوه ضرورت دارد. ‌

وی بر اجرای طرح مسجد تا مسجد به عنوان یک محور تاریخی و فرهنگی تاکید کرد و افزود:  فعالیت  فرهنگسراها و کانون‌های اجتماعی می‌تواند ابعاد اجتماعی فعالیت ها را در کنار ابعاد فرهنگی تقویت کند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه اصلی ترین کارکرد مساجد را در حوزه فرهنگی اعتقادی و دینی دانست و افزود: فعالیت سایر حوزه باید تحت الشعاع کارکرد اصلی قرار گیرد.

حسین محمودی‌فر افزود: مساجد به عنوان کانونی برای فعالیت‌های پساکرونا به ویژه در حوزه آموزشی نقش موثری می‌توانند ایفا کنند.

وی با تاکید براینکه مسجد هسته مقاومت است، اظهار کرد: راه‌اندازی کتابخانه محلات، واگذاری امور به جوانان، برگزاری اردوهای سیاحتی زیارتی، استفاده از ابزارهای هنری برای اجرای فعالیت‌ها، اجرای فعالیت‌های اقتصادی برای اشتغالزایی، برنامه‌ریزی برای جذب حداکثری و دفع حداقلی، پاسخگویی به نیازهای جوانان، جلوگیری از گسست‌های فرهنگی در سایه هماهنگی و هم افزایی با ارکان مساجد بویژه امام جماعت از کارکردهای اصلی مساجد است.

رئیس ارشاد ساوه در ادامه به تبیین راهکارهای تقویت و تحکیم فعالیت های فرهنگی و اجتماعی با محوریت مساجد و ائمه جماعات برای اینکه مساجد در تراز نظام اسلامی باشند پرداخت.

در ادامه اعضای شورای فرهنگ عمومی به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود در خصوص دستور جلسه پرداختند.

برگشت کارکردهای بر زمین مانده به مساجد، برپایی میز خدمت مدیران در مساجد، ایجاد اشتغال با فعالیت کانون‌های اشتغال‌زا و اقتصاد محور، استمرار فعالیت مساجد متناسب با نیاز محل و پرهیز از فعالیت‌های مقطعی که موجب تحکیم بنیان مساجد خواهد شد از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com