خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


هفتادوسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم حسینی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی در هفتادوسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه افزود ناکارآمدی سیستم اداری و عدم تحقق مطالبات مردمی، مردم را عصبانی و خسته می‌کند و با ناراضی کردن مردم چه به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه امنیت عمومی مخدوش می شود.

    حسین محمودی فر  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از تشکیل هفتادو سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبر داد وبیان داشت این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی  امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی و با حضور علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار و سایر اعضاء مورخ 8/10/98 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی در هفتادوسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بعنوان یکی از شوراهای فرهنگ عمومی برتر در سطح استان و کشور انتخاب شده است، اظهار کرد: طرح موضوعات مختلف اجتماعی و فرهنگی و تلاش برای ارتقای سطح رضایتمندی مردم از دستگاه‌های اجرایی مهمترین رسالتی است که شورای فرهنگ عمومی شهرستان برای تحقق آن تشکیل جلسه می دهد و با مصوبات کاربردی پیگیر اجرایی شدن آن است .

وی در ادامه با گرامیداشت حماسه ۹ دی خواستار مرور افتخارات نظام اسلامی شد و افزود: پرهیز از سطحی‌نگری و مقابله با ترفندهای دشمن که از بدو تشکیل انقلاب، اصل نظام را نشانه گرفته است موجب تقویت اقتدار انقلاب شده و کشور را از فتنه های مختلف مصون نگه خواهد داشت.

امام جمعه ساوه به مقایسه حوادث آبان ماه سال‌جاری با فتنه ۸۸ پرداخت و افزود: بر هم زدن نظم اجتماعی و ایجاد اغتشاش با عملی کردن سیاست آشوب در خیابان، نقطه مشترک این دو حادثه بود که در سال‌جاری به بهانه گرانی بنزین با برنامه‌ریزی قبلی عملیاتی شد.

وی جلب رضایت مردم از طریق مراقبت دستگاه‌های اجرایی و نظارت جدی بر عملکرد مدیران را مورد تاکید قرار داد و افزود: ناکارآمدی سیستم اداری و عدم تحقق مطالبات مردمی، مردم را عصبانی و خسته می‌کند و با ناراضی کردن مردم چه به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه امنیت عمومی مخدوش می شود.

وی تاکید کرد: ادارات بیشتر در خدمت مردم باشند تا اعتماد عمومی در جامعه تقویت شود. از طرفی ملاقات‌های مردمی گامی در جهت کاهش فاصله بین جامعه و حاکمیت خواهد بود.

حجت‌الاسلام حسینی در ادامه، فراهم کردن زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات را مورد تاکید قرار داد و افزود: برگزاری انتخابات سالم و قانونمند وظیفه حاکمیت است و مردم نیز با رعایت شاخص‌های انتخاب اصلح فردی را روانه دستگاه قانون گذاری کنند که برای نظام و تحقق اهداف قوه مقننه موثر باشد.

او با تاکید بر اینکه مشروعیت نظام اسلامی در گرو مشارکت حداکثری است، اظهار کرد: وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است تا بستر حضور حداکثری مردم را برای حضور در این حماسه سیاسی فراهم کنند.

امام جمعه ساوه در ادامه به موضوع پیشگیری از خشونت در جامعه اشاره کرد و افزود: اعضای شورای فرهنگ عمومی باید به صورت تخصصی و منسجم در این خصوص اظهار نظر کنند.

وی به تقویت فضای شادی و نشاط در جامعه اشاره کرد و افزود: عملکرد برخی دستگاه‌های اجرایی فضای یاس و ناامیدی را در جامعه ایجاد کرده است. ایجاد امکانات تفریحات سالم در تقویت فضای شادی موثر است.

در ادامه فرماندار ساوه نیز با اشاره به غربالگری صورت گرفته در خصوص موضوع خشونت و کودک آزاری در این شهرستان گفت: برنامه دستگاهها برای کاهش خشونت و مهارت‌های زندگی باید استمرار داشته باشد و قطعا برنامه‌های فرهنگی مقطعی جواب نمی‌دهد.

علی میرزایی با تاکید بر بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های اجرایی و مردمی برای پیشگیری از بروز خشونت در جامعه اظهار کرد: هم‌افزایی و تعامل بین‌بخشی با تاکید بر ارائه برنامه جامع و مدون راهکار مهم پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی است.

وی به انواع خشونت شامل خشونت کلامی و فیزیکی اشاره کرد و افزود: بیشترین پرونده‌های قضائی که در این شهرستان تشکیل می‌شود با موضوع توهین و افتراست که نشان از تضعیف مبانی اخلاقی دارد.

وی به افزایش دوبرابری آمار کودک آزاری در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه در ساوه اشاره کرد و گفت: وقوع این آسیب اجتماعی ناراحت کننده است و باید همه بخش‌های جامعه از بی حوصلگی در پیشگیری از بروز آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی در فضای جامعه اجتناب کنند تا با تلاش همگانی به مقابله با آن پرداخته شود.

 

وی گفت: هر دستگاه اجرایی وظیفه دارد امید به زندگی را در جامعه تقویت کند و فضای اجتماعی را از التهاب دور کند. نبود فضای شادی سالم در جامعه جوانان را به سمت آسیب‌های اجتماعی پیش می‌برد.

هادی ملکی در هفتادوسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با اشاره به هشدار وزارت بهداشت در خصوص وضعیت بهداشت روانی جامعه اظهار کرد: آمارهایی که از سوی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در خصوص وضعیت سلامت روانی و افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه منتشر می‌شود، بیانگر آن است که حال روانی جامعه ناخوش است.

وی به دستور جلسه شورای فرهنگ عمومی در خصوص پیشگیری از خشونت اشاره کرد و افزود: موضوع خشونت به عنوان یک آسیب اجتماعی در دستور کار معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه آمار خشونت در ساوه نگران کننده است، افزود: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی  در راستای انجام وظایف ذاتی خود در خصوص پیشگیری از وقوع جرم، شهرستان ساوه را به عنوان پایلوت تشکیل جلسات تخصصی به منظور ارائه راهکار برای کاهش وقوع این معضل اجتماعی قرار داده است و در این راستا برای مدیریت و کنترل آن برای ادارات وظیفه‌ای خاص تعریف شده که این وظایف توسط فرمانداری شهرستان ابلاغ شده است.

رئیس دادگستری شهرستان ساوه در ادامه با اشاره به افزایش پرونده‌های با موضوع جرایم علیه اشخاص و خشونت در جامعه گفت: وقتی مردم هر روز شاهد درگیری‌های برخی از مسئولین هستند که بیشتر جنبه شخصی دارد، از این وضعیت عصبانی می شوند و جامعه ناآرام می‌شود. بسیاری از خشونت‌ها نظیر خودکشی و ... به وضعیت اقتصادی در جامعه برمی‌گردد و تا زمانی که علت‌ها ریشه یابی نشده و از بین نروند نمی‌توان برنامه‌ریزی جامعی برای بهبود شرایط روانی جامعه انجام داد و به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد.

وی تاکید کرد: عصبانیت مردم و نبود سلامت روانی در زندگی روزمره مردم حتی در رانندگی نیز نمایان است و بسیاری از درگیری ها و نزاع‌های جامعه آسیب جدی به فرهنگ عمومی می‌زند.

ملکی با تاکید بر اینکه اگر آینده جامعه اصلاح نشود خطرناک است، تصریح کرد: نسلی که امروز در فضای کنونی جامعه با این میزان آسیب اجتماعی تربیت می‌شود، قطعا در آینده با چالش‌های اجتماعی خطرناکی مواجه می‌شود.

وی به ترویج بی‌قانونی از سوی برخی از مسئولین اشاره کرد و افزود: ادامه این روند مسیر حرکت جامعه را با چالش جدی مواجه خواهد کرد. نباید برای پیشگیری از هر مشکلی متوسل به مجازات شویم، بلکه باید با نهادینه کردن اخلاق و تقویت فرهنگ عمومی مانع از اخلال در نظم عمومی شویم. باید اخلاق و وجدان را در جامعه نهادینه کرده و در خصوص حقوق اجتماعی و شخصی فضای اجتماع را بیدار و حساس کنیم.

این مقام قضائی در ادامه تصریح کرد: فضای جامعه نباید به سمت و سویی برود که به خاطر ترس از مجازات کاری انجام شود، بلکه همه باید خود را ملزم به رعایت قانون بدانند.

در ادامه رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز به دستور دیگر این جلسه با عنوان ارائه راهکارهای پیشگیری از خشونت در خانواده مانند همسر آزاری و کودک آزاری اشاره کرد و  با بیان اینکه پیشگیری از خشونت ریشه در شناخت عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی دارد گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مهارت افزایی در حوزه پیشگیری از خشونت با دعوت از سخنرانان مجرب ملی از جمله فعالیت‌های صورت گرفته است.

حسین محمودی‌فر به موضوع آموزش اولیا و مربیان اشاره کرد و افزود: امروزه خانواده‌ها درگیر موضوع خشونت هستند و هم‌افزایی دستگاه‌ها در راستای پیشگیری و مقابله با این آسیب اجتماعی ضرورت دارد.

در این جلسه اعضای شورای فرهنگ به بیان دیدگاهها و نظرات خود پیرامون دستور جلسه پرداختند.

برگزاری کارگاه‌های فرزندپروری با هدف کاهش خشونت، حمایت از همسران و کودکانی که مورد خشونت قرار گرفته اند، برگزاری دوره‌های کنترل خشم، هم‌افزایی و همکاری سیستم اجرایی برای پیشگیری از خشونت، آموزش خانواده‌ها و فرزندان، تقویت فرهنگ گفتگو با بهره‌گیری از ظرفیت جوامع دانشگاهی، جدا کردن صف اغتشاش، اعتصاب و آشوبگری با نقد منصفانه و دلسوزانه با پرهیز از بی‌حرمتی و قانون شکنی از جمله مواردی است که در این جلسه مطرح شد.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com