خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


دوره تربیت مربی مهدویت (تکمیلی)

   حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری دوره تربیت مربی مهدویت (تکمیلی) خبرداد و بیان داشت: این دوره با همت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و مؤسسه قرآنی صاحب الزمان(عج) در مورخ 6/9/98 در محل سالن شهیدآوینی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم بیات اظهار داشت: هر انسان زنده ‏ای که در انتظارهای خویش، به تداوم حیات می ‏اندیشد و بقای خویش را انتظار دارد، تمام حرکت و سکون خود را در راستای این انتظار و در جهت متناسب با تداوم حیات قرار می ‏دهد؛ از این رو در روایات اسلامی انتظار فرج از افضل اعمال امت پیامبر صلی الله علیه و آله شمرده شده است؛ یعنی ویژگی انتظار در عمل در راه رسیدن به حیات است. شاید یکی از علل این گونه آموزش‏ ها، این بوده است که پیروان امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بکوشند تا خود را به امامشان نزدیک کنند و مانند او بیندیشند و امت با امام در انتظار به سر برند؛ زیرا امام نیز در انتظار ظهور خود به سر می‏ برد.

وی افزود: آنچه که بر هر مؤمنی، بلکه بر هر انسانی لازم است، اینکه هیچ گاه از تأخیر فرج و ظهور منجی ناامید نباشد؛ بلکه باید به ریسمان صبر چنگ زده تا به سر منزل مقصود رهنمون شود. این تنها از راه ایمان قلبی به خداوند متعال و اینکه او خُلف وعده نمی ‏کند، میسر است و نیز با سیر و بررسی سرگذشت امت ‏های پیشین که چگونه بعد از هر عسر و گرفتاری شدید، خداوند آخرالأمر برای آن ها یسر و فرجی حاصل نمود، به دست می ‏آید.

ایشان تصریح کرد: در حالت انتظار، بهترین شیوه پیوند و همسویی و همدلی با امام نهفته و غفلت از انتظار و معنای صحیح آن، باعث بی ‏خبری و بی‏ احساسی نسبت به سوزها و شورهای امام موعود است. شاید در دوران غیبت، انتظار راستین برای فرج، یعنی حضور امام در جامعه انسانی، نخستین راه بیعت و هم ‏پیمانی با امام موعود باشد؛ زیرا انتظار، حضور در متن جریان ‏ها و حوادث پیش از ظهور و مایه یادآوری هدف‏ ها و آرمان ‏های امام موعود و زمینه آگاهی و هوشیاری همیشگی است.

رئوس مطالب دیگری که درکارگاه مهدویت توسط حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم بیات مطرح شد به شرح ذیل می باشد:

الف) جلوه های محبت حضرات معصومین(ع) خصوصا" حضرت ولی عصر(عج)

نمونه هایی از جلوه های محبت:1- غمخواری:امام رضا(ع) فرمود: از شیعیان ما اگر مریض شود ما نیز مریض می شویم،هیچ غمی به شیعیان نمی رسد مگراینکه اول آن غم به ما می رسد.

2-دعاکردن:دعای شخصی،دعای عمومی

3-فریاد رسی

ب)تاریخ عصر غیبت

وظایف نائبان درغیبت صغری: از بین بردن شک و تردید درباره وجود حضرت مهدی(عج)،حفظ جان امام  از راه پنهان کردن نام و مکان حضرت،دریافت وجوه شرعی متعلق به امام.

ج) ادعیه و زیارات منبع مهمی برای شناخت حق و باطل،عقاید درست،جایگاه امام،سیمای جامعه بعد از ظهور و وظایف منتظران است.

-ادعیه مهدوی آدمی را به حسن همجواری و معاشرت نیکو و دوری از خود خواهی دعوت کرده و نور امید را درآدمی زنده و شوق به ظهور را در او فروزان می کند.

-برای بهره مندی بهتراز ادعیه و زیارات،بایدارتباط پیوسته و انس مستمربا آن داشت و از آثارعالمان این عرصه استفاده کرد.

   ضمنا" پس از پایان دوره تکمیلی به کلیه شرکت کنندگان گواهینامه از طرف بنیاد مهدویت صادر خواهد شد.//

اوقات شرعی

حدیث روز

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com