خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب فرهنگ و هنر،رسانه،جامعه قرآنی وکانون های فرهنگی و هنری مساجد

دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  درجمع فعالان فرهنگی و هنری ساوه اظهار داشت: یکی از اهداف سفرهای استانی و شهرستانی و برگزاری جلسه با اهالی فرهنگ و هنر این است که اعتماد متقابل را افزایش دهیم و هم افزایی ایجاد کنیم و ناداشته‌ها و کاستی‌ها را نیز شناسایی و کاهش دهیم  زیرا اعتماد متقابل می تواند تار و پود کشور را حفظ کند و باید سوءتفاهم‌ها را برطرف نماییم.

  حسین محمودی فر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از دیدار دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب فرهنگ و هنر،رسانه،جامعه قرآنی وکانون های فرهنگی و هنری مساجد خبرداد و بیان داشت: این دیدار مورخ 22/9/98 در محل سالن جلسات فرمانداری برگزارشد.

   سید عباس صالحی جمعه شب در گفت وگو با خبرنگاران در ساوه،  در مورد مشکل تامین کاغذ افزود: جداسازی کاغذ فرهنگی از سایر کاغذها، فرایندی زمان‌بر بود اما از مرداد مسیر روان‌تری را آغاز کردیم و اکنون حدود ۴۶ میلیون تن خرید ارز برای واردات کاغذ انجام شده است، ولی تا کالا از گمرک ترخیص شود چند ماه طول می‌کشد اما روند تامین کاغذ تسهیل شده است.

وی اظهار داشت: دولت در اواخر اردیبهشت به این نتیجه رسید که کاغذ را در زمره کالاهای اساسی بگنجاند اما باید برای کاغذ فرهنگی برای کتاب و نشریات حساب جداگانه باز می‌کردیم که سالانه حدود ۹۰ میلیون دلاربا ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد امنیت شغلی خبرنگاران گفت: در دولت لایحه تشکیل سازمان نظام رسانه‌ای تدوین شده و در مجلس در حال بحث و گفت و گو است که بر اساس آن از خبرنگاران به عنوان اعضای یک تشکل صنفی حمایت می‌شود و دولت هم می تواند از این سازمان صنفی حمایت داشته باشد.

    وی در پاسخ به سؤالی در خصوص  بی مسئولیتی دفاتر مرکزی برخی نشریات در قبال بیمه خبرنگاران، گفت: پیگیر این مسأله هستیم و باید مدیران نشریات آن را جدی بگیرند و در این مورد خواستار یک گزارش جامع از استانها هستم.

وی اضافه کرد:در طول ۹ ماه؛ کل دریافت یارانه رسانه‌ها ۱۳ درصد بوده و با این رقم نمی‌توان پاسخگوی بحران در رسانه‌ها شد.

وی در مورد روند فرایند مجوزها گفت: مجوز ها را از بیش از ۱۳۰ مورد به ۳۶ مورد در سال‌جاری کاهش داده ایم و در ده دستورالعمل نیز شرایط و فرایندها مورد اشاره قرار گرفته است.

وی گفت: از نمایندگان رسانه‌های استان مرکزی درخواست می‌کنیم برای رایزنی در مورد مشکلات به معاونت‌های مرتبط مراجعه نمایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بیمه خبرنگاران، گفت: در یکسال اخیر شمار بیمه‌شدگان رسانه‌ای دست کم دو برابر شده است و همین روند را تداوم خواهیم بخشید.

    صالحی گفت: مطبوعات در ایران در فاصله پنج سال اخیر به دلیل افزایش پهنای باند اینترنت کشور و فراگیری شبکه‌های اجتماعی دچار شوک ارتباطی شدند که سبب گسست‌هایی در حوزه مطبوعات کاغذی ما شد به طوری که اکنون میزان استفاده روزانه از اینترنت در کشور حدود ۱۷۵ دقیقه است.  

    وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد تأمین مسکن خبرنکاران گفت:طرح تفاهم‌نامه مسکن با وزارت راه و شهرسازی با هدف بهره مندی زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد از مزایای مسکن ملی در حال نهایی شدن است و همه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در این تفاهمنامه دیده شده اند.

  سید عباس صالحی جمعه شب در جمع فعالان فرهنگی و هنری ساوه افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر توسعه فرهنگی و هنری همه استان‌ها و شهرستان‌ها تاکید دارد وی گفت: افزایش بودجه معاونت‌ها را از ۲۰ درصد برای تقویت استان‌ها آغاز کردیم  و تصمیم داریم تا ۵۰ درصد افزایش دهیم و بودجه امسال وزارت نیز با همین نگاه عدم مرکز محوری بسته شده است.

صالحی افزود: به صورت مرتب به استان‌ها و مناطق مختلف کشور سفر می‌کنم و با اصحاب فرهنگ و هنر گفت و گوهای تخصصی دارم وی همچنین تفاهم نامه‌های میان وزارت ارشاد با استانداران با حجم اعتباری ۲ هزار میلیارد ریال را از دیگر اقدامات این وزارتخانه بیان کرد و

 خاطرنشان کرد:  هفدهمین تفاه‌منامه با استاندار مرکزی برای اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های فرهنگی امضاء شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: یکی از اهداف سفرهای استانی و شهرستانی و برگزاری جلسه با اهالی فرهنگ و هنر این است که اعتماد متقابل را افزایش دهیم و هم افزایی ایجاد کنیم و ناداشته‌ها و کاستی‌ها را نیز شناسایی و کاهش دهیم  زیرا اعتماد متقابل می تواند تار و پود کشور را حفظ کند و باید سوءتفاهم‌ها را برطرف نماییم.

وی گفت: زمانی در اوایل انقلاب کتابهای تولیدی سالانه ما چهاررقمی بود اما اکنون به یکصد هزار جلد در سال رسیده ایم و بیش از ۲۲ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور داریم که حدود ۲میلیون و  ۲۰۰ هزار عضو دارند.

 

صالحی با بیان اینکه مجموعه‌ای از تقاضاهای انباشته و متراکم در وزارت فرهنگ وجود دارد، گفت:فقط یک و نیم میلیون دانش آموخته رشته‌های هنری در کشور داریم و  سال گذشته بیش از ۲۹۰ هزار دانشجو در رشته های هنری مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل بودند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همه مجموعه‌های زیر نظر وزارت ارشاد اعم از اهالی هنر، فرهنگ و رسانه‌ها توقعات به جا و منطقی دارند ولی بد نیست بدانیم که کل بودجه وزارتخانه حدود هفت هزار میلیارد است که حدود پنج هزار میلیارد از آن در حوزه پشتیبانی و حقوق و دستمزد هزینه می‌شود و در نهایت حدود یک هزار و ۵۰۹ میلیارد ریال برای توجه به خواست گروه‌های مختلف باقی می‌ماند ضمن اینکه تخصیص‌های بودجه نیز کاهش یافته و همین مساله بر مشکلات ما افزوده است.

وی  گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واقع خانواده‌ای وسیع و بزرگ با بودجه ناکافی است و دلیل این مسأله هم ساختاری است که از سال‌های قبل ایجاد شده که تنها ۲ و نیم درصد از کل بودجه کشور را دارد، هر چند برای تغییر این رویه در حال رایزنی هستیم اما کار چندان آسانی نیست.

وی اظهار داشت: اکنون با ۲۷۸ پروژه نیمه کاره رهاشده از سال‌های قبل در کشور که کلنگ زنی شده بودند، مواجه هستیم که تکمیل آنها به حدود سه هزار میلیارد تومان  اعتبار نیاز دارد.

وی اضافه کرد:  بخش قابل توجهی از پروژه‌های نیمه تمام« استانی»  شده اند اما اکنون همچنان ۴۵ پروژه ملی داریم و حق آغاز پروژه جدید عمرانی را نداریم زیرا سازمان برنامه و بودجه اعتباری به ما نخواهد داد.

صالحی افزود: برای تالار مرکزی ساوه تصمیم داریم از تسهیلات بانکی استفاده کنیم و در همین راستا در حال رایزنی با یکی از بانک‌های عامل هستیم اما وزارتخانه توان تامین اعتبار این پروژه را ندارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ساوه و زرندیه دارای سابقه تاریخی و تمدنی گرانبهایی هستند و مفاخر و اندیشمندان بزرگی از این دیار معرفی شده اند.وی در خصوص احداث سینما امید در ساوه گفت: با همه مشکلات تلاش می‌کنیم این سینما با پنج سالن تا قبل از پایان دولت کنونی تکمیل شود وی همچنین وعده داد روند احداث تالار مرکزی ساوه را در ارتباط با مسوولان استان و شهرستان پیگیری کند و همچنین افزود برای بازسازی و تجهیز کتابخانه‌های غرق آباد و نوبران در اعتبارات امسال یا سال آینده مساعدت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برگزاری کنگره علامه عسکری از مفاخر علمی و دینی ساوه حمایت کرد و در خصوص خواسته امام جمعه ساوه  مبنی بر لزوم حمایت از کانون های فرهنگی و هنری گفت: همچنان از این مراکز حمایت می‌کنیم.

وی در مورد ضمانت اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی نیز گفت: این موارد در شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل پیگیری است.

وی گفت: برای انجمن‌های مختلف فرهنگی و هنری کشور و استان مرکزی در بودجه سال آینده اعتباراتی در نظر گرفته شده که می تواند در پیشبرد برنامه‌ها گره‌گشا باشد.

وی در مورد بیمه فعالان قرآنی نیز گفت: در مدت سپری شده از سال جاری حدود یک هزار فعال قرآنی به بیمه شدگان قبلی افزوده شده اند و همچنان در این مسیر کوشش خواهیم کرد.

و همچنین در مورد خواسته‌های انجمن های هنری ساوه گفت: امیدواریم شهرداری‌ها و مراکز صنعتی در احداث نگارخانه ها، مراکز تخصصی و نظیر آن کمک کنند و ما هم در زمینه تجهیز این مراکز حمایت خواهیم کرد.

وی گفت: هرچند ساوه و زرندیه از قطب های صنعت کشور هستند اما اگر صنعت با فرهنگ مرتبط نشود توسعه همه جانبه این منطقه محقق نمی‌شود بنابراین باید از ظرفیت‌های بخش صنعتی در حوزه فرهنگ و هنر استفاده کرد.

علی میرزایی شامگاه جمعه در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با فعالان فرهنگی ساوه افزود:  امروز همانند همه کشور از نظر بودجه‌های فرهنگی مشکلاتی داریم و با توجه به ۲۳ منطقه حاشیه ای در ساوه از نظر فضای کتابخانه در تنگنا قرار داریم.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با وزارت فرهنگ و ارشاد برای احداث پردیس سینمایی و کلنگ زنی این مجتمع در محله قاسم آباد ساوه، گفت: این شهرستان از قطب‌های مهم تئاتر است و  فضای لازم برای توسعه هنر و شکوفایی استعدادهای هنری کمک شایانی می‌کند.فرماندار ساوه اظهار داشت: در غرق آباد و نوبران دو باب کتابخانه نیاز به تجهیز و تعمیر دارد که در این زمینه نیز خواستار مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

وی گفت: این شهرستان در زمینه های مختلف از جمله صنعت از قطب‌های کشور محسوب می‌شود و از بزرگترین شهر صنعتی کشور بهره‌مند است .فرماندار ساوه اضافه کرد: این شهرستان در بخش کشاورزی نیز با تولید ۷۵ درصد از گندم استان مرکزی و سایر تولیدات 

از جمله انار از شهرستانهای شاخص استانی محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: ساوه از شهرستان های با اهمیت کشور است و فرصت های فراوان طبیعی و زیارتی دارد.

حجت‌الاسلام عباس دانشی افزود: ساوه شهر شخصیت‌های علمی و دینی بزرگی بوده و از دیرباز مهد مشاهیر و تاریخ و تمدن بوده است.

 

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساوه و زرندیه امسال اقداماتی مانند سی و یکمین جشنواره کشوری تئاتر، سوگواره ادبی عطر یاس به صورت منطقه ای، جشنواره شعر عاشورایی، دوازدهمین جشنواره شعر انتظار  را اجرا کرده است.

دانشی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان وزارت فرهنگ و استانداری مرکزی، اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد اجرای اقدامات و طرح های موثر فرهنگی در سراسر استان باشیم.

وی گفت: همه باید تلاش کنیم در راستای آرمانهای نظام و برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای رضایت خداوند و ادای دین به خون ۶۸۰۰ شهید استان مرکزی گام برداریم

امام جمعه ساوه  نیز گفت: با توجه به اینکه منشور حقوق شهروندی از سیاست های راهبردی دولت بود و در ذیل آن حقوق فرهنگی مورد تاکید است، لذا همه ارکان و مسئولان باید برای ترویج مکارم اخلاقی و رفع مفاسد اخلاقی تلاش کنند.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی افزود: در همین راستا نظارت بر محتوای کتاب‌ها، فیلم‌های تولیدی و بطور کلی محتواهای مورد استفاده عموم مردم  توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری است.

وی با اشاره به جایگاه علمی علامه عسکری از بزرگان عالم تشیع که اهل ساوه هستند، خواستار برگزاری کنگره ملی برای این عالم شد.وی همچنین تقویت کانون های فرهنگی را بسیار مهم برشمرد و گفت: این مراکز در صف مقدم مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمنان هستند و لازم است از سوی دولت با تامین اعتبارات کافی تقویت شوند.

امام جمعه ساوه همچنین خواستار تضمین برای اجرای واقعی مصوبات شورای فرهنگ عمومی شد و گفت: این شورا جنبه مشورتی ندارد بلکه مصوبه‌هایی دارد که باید اجرایی شود تا آثار و تبعات مثبت فرهنگی آن در جامعه دیده شود.

نماینده مردم شهرستان‌های ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز گفت: از ۲۹۰ میلیارد تومان بودجه استان مرکزی در سال گذشته فقط ۱۳۰ میلیارد محقق شده که رقم ناچیزی به خصوص در بخش فرهنگی است.

محمدرضا منصوری گفت: رقمی که از بودجه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانها می‌رسد در حد ۶۰۰ میلیون ریال است.

وی افزود: از وزیر ارشاد درخواست می کنیم که مواردی که در این جلسه مطرح شده را بصورت جدی پیگیری کند و  برای  تکمیل پروژه های نیمه تمام نیز اقدامات لازم را به عمل آورد

ساوه شاهراه ارتباطی کشور است و در زمینه امور فرهنگی و گردشگری نیز ابنیه و آثار تاریخی با قدمتی طولانی‌مدت دارد و از تمدن سازترین مناطق کشور قبل و بعد از اسلام بوده است.

۲۲۰ هیات مذهبی ۵۰ حسینیه, ۱۵۱ مسجد و بارگاه امامزادگان در ساوه قرار دارد و چهار مرکز آموزش دینی نیز فعال است.

نرخ باسوادی در ساوه ۹۸ درصد است و ۶۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرده است.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com