خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها






مراسم تجلیل از خبرنگاران

علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار ساوهدر آئین گرامیداشت روز خبرنگار  اظهار کرد: رشد یک جامعه منوط به حقیقت گویی است و نوشتن حقیقت‌ها از شاخص‌های توسعه است. توسعه یک جامعه بیانگر پویایی اصحاب قلم و رسانه است که دیدبان امین و متعهدی برای جامعه بوده اندوی با تاکید بر اینکه خبرنگاران پرچم آزادی و امید را همواره برافراشته‌اند، افزود: رسانه‌های آزاد دشمن همیشگی بزهکاران هستند و رسانه بیمار نیز افکار عمومی را بیمار می‌کند.

حسین  محمودی فر رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان ساوه ازبرگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران خبر داد و بیان داشت این مراسم  به مناسبت روز خبرنگار با همکاری  فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مورخ 19/5/98 راس ساعت 18 در محل  سالن جلسات فرمانداری برگزار شد

علی میرزایی در آئین گرامیداشت روز خبرنگار در ساوه اظهار کرد: رشد یک جامعه منوط به حقیقت گویی است و نوشتن حقیقت‌ها از شاخص‌های توسعه است. توسعه یک جامعه بیانگر پویایی اصحاب قلم و رسانه است که دیدبان امین و متعهدی برای جامعه بوده اندوی با تاکید بر اینکه خبرنگاران پرچم آزادی و امید را همواره برافراشته‌اند، افزود: رسانه‌های آزاد دشمن همیشگی بزهکاران هستند و رسانه بیمار نیز افکار عمومی را بیمار می‌کند.

وی رسالت خبرنگاران را آگاهی بخشی و دانایی محوری دانست و افزود: خبرنگاران بزرگ، چرایی بوجود آمدن رویدادها را مطرح کرده و به مردم قدرت تحلیل، آگاهی و چراغ روشنایی می‌دهند که بیانگر رشد جامعه است.

معاون استاندار و فرماندار ساوه با تاکید بر اینکه مدیران باید شفافیت در عملکرد داشته باشند، تصریح کرد: بخشی از این شفافیت با فعالیت رسانه‌ای و تنویر افکار عمومی صورت می‌گیرد.

وی شجاعت و صداقت خبرنگار را از مهمترین ویژگی‌های فعالان رسانه‌ای برشمرد و با تاکید بر اینکه نقد خبرنگاران باید صادقانه باشد و از تذکر توام با انتقام پرهیز کنند، گفت: رویکردهای اخلاقی را نباید با بداخلاقی پاسخ داد. کیفیت خبرها باید بالا باشد و برای مخاطب جذابیت ایجاد کند.

فرماندار ساوه در بخش دیگری از سخنان خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و درخصوص آماده سازی زمین چمن استادیوم ورزشی ساوه برای برگزاری بازی های خانگی لیگ فوتبال، از عزم جدی مجموعه مدیریتی شهرستان مبنی بر آماده سازی زمین بازی استادیوم شهید چمران برای بازی‌های تیم فوتبال خوشه طلایی خبر داد و افزود: سرعت انجام پروژه مجموعه ورزشی  چمران با عزم جدی مدیران افزایش یافته است.

وی در ادامه گفت: امسال 2.5 میلیارد تومان برای تربیت بدنی بودجه برای تقویت سرانه ورزشی تخصیص داده شده است که طی سال‌های گذشته بی سابقه بوده است .

وی با تاکید بر اینکه اعتبارات ساوه در سالجاری ۲۷ درصد نسبت به سال قبل رشد یافته است، افزود: رشد 27 درصدی بودجه، سرعت اجرای پروژه های عمرانی را دو چندان می‌کند. دفاع از منافع شهرستان ساوه و توزیع اعتبارات، در محل‌های مورد نیاز ضرورت امروز ساوه است. توزیع درست اعتبارات مهمتر از جذب اعتبارات است.

فرماندار ساوه در ادامه به پرسشی در خصوص فرهنگیان پاسخ داد و افزود: نیروهای بومی ساوه برای شرکت در رشته‌های دانشگاه های فرهنگیان تمایلی ندارند. نیروهای غیر بومی فرهنگی  نیز بخاطر افزایش هزینه‌های زندگی در ساوه رغبت حضور در ساوه را به سختی دارند.

وی در ادامه به پرسشی مبنی بر کاهش سهم مدیریتی استان از توان نیروی انسانی موجود در شهرستان ساوه پاسخ داد و گفت: انتصاب نیروهای بومی در مجموعه‌های اداری از رویکردهای اساسی در  شهرستان ساوه است.

وی با تاکید بر اینکه همه مسئولین موظف به پاسخگویی به خبرنگاران هستند، اظهار کرد: مطالبه گری خبرنگاران روند خدمت رسانی را بهبود می‌بخشد.

فرماندار ساوه تقوا در کلام، گفتار و عمل و نیز اتحاد بین بخشی را رمز توسعه متوازن جامعه دانست و افزود: باید با شرح صدر و پذیرفتن انتقاد به دنبال حل مشکلات باشیم.

وی همچنین در خصوص فعالیت دفاتر پیشخوان دولت در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: هرگونه تصمیم گیری و تصمیم سازی به صورت شفاف و فارغ از هرگونه فضای بسته و منطبق بر قانون صورت گرفته است.

میرزایی با اشاره به بخشنامه دولتی مبنی بر واگذاری خدمات دولتی افزود: دولت در جمهوری اسلامی عیالوار و متورم شده است از این رو برای چابک سازی و چالاک شدن این خانواده عیالوار  باید خدمات دولت را احصاء و اقدام به برون سپاری کرد که موجب خواهد شد تا بار جمعیتی دولت کوچک شود و گلوگاه فساد را از بین برده و  سلامت اداری را تضمین خواهد کرد.

وی به استعلامات صورت گرفته در این خصوص اشاره کرد و افزود: در واگذاری خدمات حوزه شهرسازی به دفاتر پیشخوان برخی نارضایتی‌ها بوجود آمده بود که شورای شهر تصمیم به بازگرداندن دفاتر پیشخوان به شهرداری گرفت و پیشنهاد آنان انجام امور مربوطه از طریق سازمان عمران بود که بنا بر استعلامات صورت گرفته سازمان عمران جایگاه قانونی برای انجام دفاتر پیشخوان ندارد.

فرماندار ساوه به راهکار اتخاذ شده از طریق کمیته انطباق شهرستان در این خصوص اشاره کرد و افزود: تصمیم بر این شد تا 6 ماه آینده فعالیت دفاتر پیشخوان ادامه پیدا کند و در این مدت چنانچه شورای شهر اصرار بر برگرداندن این خدمت در مجموعه شهرداری دارد باید زیرساخت ها و نموزش نیروی انسانی را تامین و با احصاء فرآیندها زمینه بازگشت دفاتر پیشخوان فراهم شود.وی از دفاتر پیشخوان خواست تا با ارائه خدمات با کیفیت و سرعت در کار، زمینه رضایتمندی مردم را فراهم تا تصمیم مجموعه مدیریت شهری تصمیم به استمرار فعالیت دفاتر گرفته شود.

شهردار ساوه نیز ارتقای سطح کیفی همکاری‌های فی مابین رسانه و مسئولان را خواستار شد و افزود: مشکلات شهرداری با همکاری جامعه رسانه‌ای برطرف شده است.

سید مهدی حسینی افزود: کاهش سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده و ضعیف شدن قدرت اقتصادی موجب بروز چالش و بحران در شهرداری شده بود اما با همکاری رسانه ها و شهروندان شاهد رشد و شکوفایی شهر هستیم.

وی تصریح کرد: مجموعه مدیریت شهری بدور از سطحی نگری به دنبال اجرای پروژه‌های زیربنایی است و در این میان دست یاری به همکاری مردم و رسانه ها دراز می‌کند.

رییس شورای شهر ساوه نیز گفت: بیان توانمندی‌ها توام با بیان نقاط ضعف و کاستی‌ها رسالت اصلی خبرنگاران است.

احمد حاج امینی افزود: نباید تحت تاثیر فضای منفی رسانه ای قرار بگیریم  و به دنبال حق گویی و حق جویی باشیم.

رئیس دادگستری شهرستان ساوه گفت: دستگاه قضائی با همراهی و همکاری رسانه‌ها پرچمدار احیای حقوق عامه است.

هادی ملکی در آئین گرامیداشت روز خبرنگار به تاثیرگذاری رسانه‌ها در افکار عمومی اشاره کرد و افزود: خبرنگاران چشم مردم هستند و مطمئن باشند که هر چه بنویسند، دیده و شنیده می‌شود. چنانچه نقدی دلسوزانه و فارغ از تخریب توسط خبرنگاران صورت گرفت و مخاطب خبر آن را ندید و نشنید، در نهایت آرامش و با همان سعه صدر و از سر دلسوزی افکار عمومی را حساس کرده و مطالبه گری خود را تقویت کنید.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت افکار عمومی با خبرنگاران و  رسانه‌هاست، تصریح کرد: حساسیت افکار عمومی سرعت پیگیری مطالبات مردمی را شتابان خواهد کرد.

رئیس دادگستری ساوه افزود: رسالت خبرنگاران نجات جامعه است و باید مشکلات و دردهای پنهان جامعه را رصد و با انتقال آن به مسئولین ضمن کسب رضایت الهی به دنبال ارتقای رضایتمندی مردم باشند. شناسایی خواسته‌های مردم و بازگو کردن دردهای جامعه از الزامات توسعه و وظایف اصلی خبرنگاران است.

وی در ادامه احیای حقوق عامه را از وظایف دستگاه قضایی دانست و افزود:  رسانه‌ها در انتقال مطالبات مردم و در یاری رساندن به رسالت دستگاه قضایی به منظور احیای حقوق عامه اهتمام جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: رسانه ها در بیان مشکلات به دنبال منافع شخصی نبوده و همواره منافع مردم و نظام را مد نظر قرار دهند. بررسی دقیق و جامع موضوعی که قرار است رسانه‌ای شود از دیگر موضوعاتی است که باید توسط خبرنگاران در اولویت کاری باشد.

ملکی خواستار پیگیری مشکلات مردم تا حصول نتیجه در راستای تحقق رسالت خبری خبرنگاران شد و افزود: رعایت انصاف در بیان انتقادات با تاکید بر ظرفیت سنجی، نگاه جامع و پرهیز از جناح محوری یک اصل در کار خبری است. همچنین در انعکاس وقایع و رویدادها تمامی جوانب در نظر گرفته شود و نگاه جناحی را برای سرکوب یک شخص و یا جناح خاصی بکار نبریم.

وی مطالبه گری را یک تکلیف مهم برای خبرنگاران دانست و افزود: مطالبه گری منجر به پاسخگو بودن مدیران خواهد شد و همراهی بیشتر سیستم مدیریتی برای حل مشکلات مردم را در پی خواهد داشت.

فرمانده سپاه ناحیه ساوه نیز گفت: خبررسانی و آگاهی بخشی در دین مبین اسلام تأکید فراوانی شده است .

سرهنگ پاسدار حجت الله دستجانی افزود: قلم به عنوان ابزار خبرنگار، واژه مقدسی است و وظیفه خبرنگار انتقال دغدغه جامعه به حاکمیت است.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاران در گام دوم انقلاب نقش بسزایی دارند، تصریح کرد: دغدغه امروز جامعه ما سبک زندگی اسلامی است و خبرنگاران در اصلاح آن تاثیر گزارند و تحقق آن منجر به اصلاح و برطرف کردن بسیاری از مشکلات خواهد شد .

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه نیز گفت: خبرنگاران انعکاس دهنده مشکلات مردمی هستند و اصحاب رسانه این شهرستان به خوبی مطالبات مردم را پیگیر و صادقانه در راستای حل مشکلات گام بر می‌دارند.

حسین محمودی فر افزود: در شهرستان ساوه 11 نشریه، سه نمایندگی جراید کثیرالانتشار، پنج پایگاه خبری، یک کانال خبری و 6 دفتر نمایندگی خبرگزاری‌ها فعالیت دارند و به عنوان یک ابزار فرهنگی تاثیرگذار به ایفای نقش می‌پردازند.

وی در ادامه خواستار توزیع عادلانه آگهی‌های دولتی برای بقای نشریات و مطبوعات شد و افزود: احداث دکه‌های مطبوعاتی از نیازهای ضروری شهرستان است.

 

در این آئین با اهدای لوح تقدیر وهدایایی از زحمات خبرنگاران تجلیل شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com