جلسه بررسی مشکلات حوزه قرآنی

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه درجلسه بررسی مشکلات حوزه قرآنی ابراز داشت:قرآن بزرگترین هدیه الهی برای انسان ها و گرانبهاترین میراث پیامبراعظم(ص) در میان مسلمین است شایسته است که همگان برای استفاده از این میراث عظیم بیشترین همت را داشته باشیم.

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری جلسه بررسی و مشکلات حوزه قرآنی خبرداد و بیان داشت: این جلسه مورخ 19/3/98 با حضور ادارات فرهنگ و ارشاداسلامی –آموزش و پرورش-تبلیغات اسلامی-اوقاف و امورخیریه و مدیران مؤسسات قرآنی در محل فرهنگسرای ارشاد تشکیل گردید.

   درابتدای این جلسه حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه ضمن تقدیر و تشکراز فعالیت های انجام شده در ترویج فرهنگ قرآنی ابراز داشت:قرآن بزرگترین هدیه الهی برای انسان ها و گرانبهاترین میراث پیامبراعظم(ص) در میان مسلمین است شایسته است که همگان برای استفاده از این میراث عظیم بیشترین همت را داشته باشیم.

   وی افزود: همه مؤسسات قرآنی و نهادهای فرهنگی وظیفه دارند قران کریم را که تجلی گاه خداوند و یگانه وسیله ارتباط میان بندگان و آفریدگار جهان است به میان مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بیاورند و آنان را با کتاب خدا آشنا و اندیشه و عمل آنان را با قرآن هماهنگ کنند و بدین وسیله قرآن را از انزوا و مهجوریت خارج سازند.

    حسین محمودی فر تصریح کرد: بهترین فرصت برای آشنایی با قرآن و معارف قرآنی دوره نوجوانی و جوانی است چرا که آنچه در این دوره فرا گرفته شود ماندگار و جاودان خواهد بود.

   درادامه رئیس اداره ارشاد درخصوص  دستورالعمل تشکیل شورای هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی اهداف،سیاست ها و راهبردهای  منشور توسع فرهنگ قرانی و وظایف این شورا مطالبی را بیان داشتند.سپس مسائل و مشکلات حوزه قرآنی شهرستان مورد بحث و بررسی قرارگرفت که اهم آنها عبارتند از:

1-ایجاد مرکز تخصصی قرآن جهت تربیت مربی و حفاظ قرآنی.

2-هماهنگی در برگزاری محافل قرآنی از سوی ادارات

3-پیگیری و رسیدگی بیمه فعالان قرآنی.

4-هماهنگی در صدور گواهینامه های اداری از سوی ادارات ارشاد-تبلیغات اسلامی-اوقاف. 

5-بازدید مسئولین-امام جمعه – فرماندار و نماینده از مؤسسات قرآنی.

6-حمایت مالی از مربیان قرآنی-حفاظ قرآنی-نخبه قرآنی.

7-واریز اعتبارات قرآنی به ادارات کل و عدم تخصیص به ادارات شهرستان.

8-نبودن وسیله ایاب و ذهاب برای انتقال فعالان قرآنی در جشنواره های مختلف استانی و کشوری.

9-کمبود فضاهای قرآنی جهت برگزاری آموزش های قرآنی

10-عدم استفاده از قاریان بومی و استفاده از قاریان کشوری  و غیربومی در مراسمات شهرستانی.

11-سرمایه گذاری ناکافی برای پرورش استعدادهای قرآنی.

12-تخصیص اعتبار کافی برای مؤسسات برای آموزش رایگان قرآن آموزان.

13-پرداخت حق الزحمه ناکافی برای مربیان قرآنی و عدم انگیزه آنها به این امر مهم.

14-عدم توجه مدیران مؤسسات قرآنی به آزمون سراسری پایان سال قرآن کریم در سراسر کشور و ثبت نام قرآن آموزان جهت ارتقاء و داشتن گواهینامه که منجربه صدور گواهینامه اعتباری آنها می گردد.

15-تخصیص بودجه ناکافی برای فعالیت های قرآنی مدارس.

16-عدم وجود بانک اطلاعاتی از نخبه قرآنی،قاریان و مدرسان قرآنی در شهرستان ساوه.

17-ارتقاء کمی و کیفی آموزش قران در مدارس.

18-تشویق و تمجید و تقدیر از فعالان و نخبگان قرآنی به صورت برنامه های منظم و مدون و مستمر.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com