نمایشگاه بدایع نگاری ایرانی اسلامی رسم العشق

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری نمایشگاه بدایع نگاری ایرانی اسلامی رسم العشق خبرداد و بیان داشت: این نمایشگاه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و مؤسسه آموزش عالی ناصرخسرو در مورخ 18/3/98 در محل فرهنگسرای ارشاد برگزار گردید.

حسین محمودی فر درحاشیه افتتاح این نمایشگاه عنوان داشت:مهم‌ترین شاخصه‌هنر،  سوق دادن انسان به سمت کمالات انسانی و معنوی است، هنری که با تجمیع چندین هنر در کنار هم و درگیر کردن حواس انسان به خود و همچنین انتقال مفاهیم به مخاطب موجبات تفکر و به تبع آن تعالی و بالندگی افراد می‌شود.

 وی افزود: در عین حال یکی از آسیب‌هایی که جوامع را تهدید می‌کند عدم تبدیل ارزش‌های والای اسلامی و ملی به رفتاری نهادینه در افراد است که هنر به خوبی از عهده‌این کار برآمده و می‌تواند در این مسیر نقش مؤثری را ایفا کند. 

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه تصریح کرد: حوزه‌های مختلف فرهنگی چه در بحث تئاتر، خوشنویسی و موسیقی  این ظرفیت را دارد که ارزش‌های یاد‌شده را به جامعه منتقل کند، چرا که این هنر روح و جان و خیال انسان را مورد پردازش قرار داده و با تاثیری غیرمستقیم در ناخودآگاه وی، به نهادینه کردن رفتارهای مثبت اجتماعی کمک می‌کند.

محمودی‌فر بیان کرد: همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی مبتنی بر شیوه‌های روزِ این هنر فاخر نیز می‌تواند در درخشش هر چه بیشتر هنرمندان شهرستان ساوه  در جشنواره‌های مختلف  استانی تاثیر داشته باشد.

 وی ادامه داد: نقش هنر نمایش در ترویج فرهنگ دینی نقشی بی‌بدیل است و توجه به محتوای ارزشی و طرح مفاهیم دینی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه هنرمندان این حوزه قرار گیرد، رویکرد ارگان‌های فرهنگی نیز در این میان باید بر حمایت از نمایشنامه‌های بومی و همچنین آثار نمایشی ارزش‌مدار استوار باشد، به‌ویژه نمایش‌هایی که ارزش‌های اجتماعی و دینی را مورد طرح و تأکید قرار می‌دهند، خوشبختانه  اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان ساوه در همه رشته‌های هنری به‌ویژه بدایع‌نگاری توجه ویژه داشتند.

رئیس فرهنگ وارشاد اسلامی ساوه خاطرنشان کرد: برگزاری و به نمایش گذاشتن آثار هنری هنرمندان شهرستان ساوه به منظور معرفی ظرفیت‌های هنری این شهرستان و همچنین تقویت بعد معنوی در قالب آثار هنری به صورت مستمر در دستور کار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه با همکاری دیگر دستگاه‌های متولی قرار گرفته، به همین خاطر در فصول  مختلف سال  بیش از دو نمایشگاه  و همچنین در مناسبت‌های مختلف نیز متناسب این ایام نمایشگاه دایر می‌کنیم.

محمودی‌فر افزود: در همین راستا برای نخستین بار نمایشگاه آثار دانشجویی بدایع‌نگاری ایرانی-اسلامی با عنوان «رسم العشق» حاصل طراحی خلاقانه دانشجویان گرافیک موسسه آموزش عالی ناصرخسرو  و در قالب دوره آموزشی یکی از اساتید این رشته در ساوه  برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: این نمایشگاه، جلوه‌هایی از ترکیب حروف و نقوش  گرافیکی و تلفیق ظرفیت‌های سنتی و مدرن بهره گرفته از اسماء الهی و معصومین  است که از شنبه 18خردادماه در محل نگارخانه فرهنگسرای ارشاد به مدت ده روزبه دایر می‌باشد. در این نمایشگاه 30 اثر بدایع‌نگاری ایرانی -اسلامی دانشجویان دانشگاه ناصرخسرو ساوه به معرض نمایش گذاشته می‌شود.      

«منصور مهرنگار» عضو هیئت علمی دانشگاه ناصر خسرو هم در این باره گفت: «بدایع نگاری» به ترسیم کشیدن خلاقانه «حروف و نقش» و توجه به جنبه‌های نماد‌پردازانه و زیبایی‌شناسی آن در هنر ایرانی-اسلامی است.

وی افزود: بدایع به معنی «بدیع و نوآورانه» و کلمه «نگاری» به معنی «نقش درانداختن» بوده که در ترکیب با هم به معنی «ترسیم نقش و حروف خلاقانه» است.

دکتر مهر نگارتصریح کرد: یکی از ویژگی‌های بدایع‌نگاری توجه به ظرفیت‌های بصری- نمادین حروف از منظرهای مختلف در ترکیب با نقوش ایرانی-اسلامی است که به عنوان منبع غنی بصری به بهترین شکل در هنرهای ایرانی پس از اسلام و به ویژه در معماری ایرانی-اسلامی و در مساجد دیده می‌شود.

 

مهرنگار بیان کرد: تعالیم ارزشمند اسلام و آرمان‌های رفیع انقلاب اسلامی که برگرفته از قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت هستند در عین داشتن جاذبه‌های موثر باید با زبان هنر به نحوی مطلوب و گرانقدر به مخاطبان و به ویژه نسل جوان منتقل شود. 

وی بیان کرد: دشمنان قسم‌خورده اسلام و انقلاب اسلامی در راه مبارزه با ارزش‌های اسلامی و آرمان‌های بلند انقلاب از هیچ حرکتی خودداری نمی‌کنند، از این رو طراحی ساز و کارهای مقابله با آنها الزامی است. 

 عضو هیئت علمی دانشگاه ناصر خسرو خاطرنشان کرد: در این زمینه ارائه محتواهای غنی اسلامی در قالب بهره‌گیری از هنر متعالی اسلامی بیش از پیش نمایان است .

   در این نمایشگاه همچنین دکتر شجاعی عضو هیأت علمی مؤسسه آموزش عالی ناصر خسرو در خصوص جنبه های تاریخی و نمادین بدایع نگاری بیانات مبسوطی ارائه نمودند.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com